Коя храна обича мозъка?

Храната, която консумираме може да има неподозирано влияние върху структурата и здравето на мозъка. В същото време мозъкът – това е всеки един от нас, защото там се намират съзнанието и паметта ни. Консумирането на храни, стимулиращи дейността му, подсилва както краткосрочната, така и дългосрочната му функция.

Мозъкът е много енергоемък орган. Той използва около 20% от калориите на тялото, за да работи. Затова се нуждае от много добро гориво, за да поддържа концентрацията през целия ден. Каква храна ще му осигурите, зависи от вас. И затова ако искате да нямате мозъчни проблеми, храната , която всекидневно трябва да ползвате включва:

  • Яйцата са много добър източник на витамини от В-групата – В6, В12, на фолиева киселина и др., които забавят конгитивния спад.
  • Соевите продукти са богати на определена група антиоксиданти, наречени полифеноли, чието действие се свързва с намален риск от поява на деменция и поддържане на добри познавателни способности през процеса на стареене.
  • Броколито е богато на съединения, наречени глюкозинолати. Когато тялото ги разгради, те произвеждат изотиоцианати – вещества, намаляващи оксидативния стрес, както и риска от развитие на невродегенеративни заболявания. Броколито съдържа и големи количества витамин С, както и флавоноиди, които имат антиоксидантно действие, подсилващо здравето на мозъка. Други зеленчуци, които съдържат глюкозинолати са брюкселско зеле, бок чой, карфиол, ряпа, обикновено зеле и кейл.
  • Фъстъците са бобови растения с отличен хранителен профил. Те съдържат много ненаситени мазнини и протеини, които поддържат добри енергийните нива на човек през целия ден. Ключов източник са и на витамин Е и други витамини, на минерали и на ресвератрол, за който се твърди, че има защитни ефекти, като помага за предотвратяване на ракови заболявания, възпаления и неврологични заболявания, включително болест на Алцхаймер и Паркинсон.
  • Препоръчително е рибите, богати на омега-3 мастни киселини, да присъстват 2 пъти седмично в менюто. Такива са копърката, херингата, скумрията, тонът, паламудът и сьомгата. Омега-3 помага за изграждането на мембрани около всяка клетка в тялото, включително и тези в мозъка, наречени неврони, подобрявайки по този начин структурата им. Много добър вариант е маслото от орех. То съдържа Омега 3.6.9 които са изключително важни за правилната дейност на мозъка. Повече за маслото от орех вижте тук: https://badizdrav.eu/shop/naturalni-masla/maslo-ot-oreh-s-vitamin-e/

Здравето на мозъка е във вашите ръце. Подържайте го във форма за да може дълго и безпроблемно да ви служи.

При въпроси: тел.0897992495

Бъдете здрави!