Лечебна диета при синдром на раздразнено черво

От синдром на раздразнено черво страдат милиони хора без дори да знаят. Общоприетото схващане е, че синдромът засяга само храносмилателната система, но в действителност може да доведе до здравословни проблеми и извън нея. Състояния като хранителни алергии, спадове в енергията, болки в ставите, заболявания на щитовидната жлеза, автоимунни състояния и бавен метаболизъм могат да бъдат причинени именно от пропускливи черва.

Как да разпознаете синдрома на пропускливите черва? Обърнете внимание на организма ви, ако често ви се случва да имате:

  • Подуване на корема
  • Състояния на щитовидната жлеза
  • Умора
  • Болки в ставите
  • Главоболие
  • Кожни проблеми като розацея и акне
  • Храносмилателни проблеми
  • Покачване на тегло

Съществуват сериозни доказателства, сочещи синдрома на пропускливите черва като основна причина за автоимунните заболявания, включително диабет тип 1 и за това е хубаво още при първи симптоми да се взимат нужните мерки.

Каква диета да спазвам при синдром на пропускливите черва?

1. Спрете консумацията на лактини поне за две седмици. Лактините това са протеини, които се съдържат в млечни продукти, пшеница, ориз, соя, бобови растения и домати. Също така, съдържащите глутен култури могат да повредят чревната лигавица и потенциално да причинят синдром на пропускливите черва. Глутен има в тестените изделия като хляб, кексове, баници и продукти с мая.

2. Намалете консумацията на захар. Захарта е друго вещество, което предизвиква поражения върху храносмилателната система. Захарта подхранва растежа на дрожди, кандида и лоши бактерии, което допълнително нанася вреди на червата. Лошите бактерии всъщност създават токсини, наречени екзотоксини, които увреждат здравите клетки и образуват дупки в чревната стена. Ограничете шоколада, сладкото, кексчетата, сладките.

3. Консумирайте храни, които са полезни за червата. Това са лесни за храносмилане храни, които  спомагат за оздравяване на чревната лигавица. Ние ви препоръчваме поне 2-3 пъти в седмицата да консумирате

  • Костен бульон . Той е много полезен , защото съдържа колаген и аминокиселините пролин и глицин, които помагат за заздравяването на увредените клетъчни стени.
  • Ферментирали млечни продукти . Тук ще зарадваме любителите на истинската храна. Ферментиралите млечни продукти  както пробиотици, така и късоверижни мастни киселини, ако се приемат редовно могат да помогнат за излекуването на червата. Кефир, кисело мляко и сурово сирене са едни от най-добрите пробиотични храни.
  • Яжте повече плодове , като консумирането на 1-2 порции плодове дневно е препоръчително при проблем с пропускливите черва. Можете да настържете и пасирате в блендер ябълки и круши, за да направите домашен ябълков сок или плодов сос. Плодовете се консумират най-добре сутрин, а не по-късно през деня и като приемът им се поддържа умерено.
  • Всекидневно приемайте билкова тинктура Здраве и био масло от орех с витамин Е.  И двата билкови продукта помагат за заздравяване на стомашнатаи чревната лигавица и за правилната работа на храносмилането. Благодарение на тинктура Здраве, черва , които са склонни към образуване на полипи , самите билки не позволяват това да се случи. Вижте повече тук: https://badizdrav.eu/shop/bilkovi-ekstrakti/paket-zdrave-za-stomah-i-problemi-s-chervata/

Промоция с 50% намаление на билкови продукти вижте тук: www.badizdrav.eu

Пожелавамe ти усмихнат ден!
Венера

Екипа на Хелт Агейн