Как да избегнем пролетната депресия?

През пролетта, когато започват валежите и мрачното време, много хора започват да изпитват известно чувство на разочарование, потиснатост, депресия и апатия. Липсата на енергия и емоционалния спад не са необичайни състояния за времето, в което сезоните се променят. Те предизвикват т. нар. сезонна депресия. Но когато започнат да пречат на човек да се наслаждава на живота и да прави нещата, които по принцип обича, а симптомите се повтарят поне две последователни години, вече става дума за сезонно афективно разстройство.

Какви са симптомите на есенната депресия?

депресия

Потиснатост, липса на апетит, лошо настроение, раздразнителност, умора, отпадналост, липса на желание за каквато и да е активност и работа, апатия, проблеми със съня, включително и по-висока сънливост, дори след продължителен сън.

Всички тези симптоми са напълно типични, както за депресията по принцип, така и за сезонните афективни разстройства, с които се свързва промяната в настроението през есента и пролетта.

Пролетната депресия засяга около един на всеки 15 човека. Представлява емоционално разстройство, което е характерно за определен период от годината. Понякога продължава, докато времето не се оправи отново. Обикновено засяга повече жените.

Какво предизвиква пролетната депресия?

Точните причини за появата на пролетната депресия все още не са известни. Най-популярната теория обаче се свързва с намалената слънчева светлина през есенно-зимния сезон.

Какви са симптомите на есенната депресия?

депресия

Потиснатост, липса на апетит, лошо настроение, раздразнителност, умора, отпадналост, липса на желание за каквато и да е активност и работа, апатия, проблеми със съня, включително и по-висока сънливост, дори след продължителен сън.

Всички тези симптоми са напълно типични, както за депресията по принцип, така и за сезонните афективни разстройства, с които се свързва промяната в настроението през есента и пролетта.

Есенната депресия засяга около един на всеки 15 човека. Представлява емоционално разстройство, което е характерно за определен период от годината. Понякога продължава, докато времето не се оправи отново. Обикновено засяга повече жените.

Какви храни и билки помагат при депресия?

Някои проучвания за ефектите на фолиевата киселина върху мозъка установяват, че тя повлиява на настроението. Това е така, защото тялото я използва за производството на серотонин – невротрансмитер, който влияе положително на настроението.

Големи количества фолиева киселина се съдържат в тъмнозелените листни зеленчуци, слънчогледови семки, овесени ядки, леща, портокал и др.

Храни, богати на витаимин D и В12

При липсата на достатъчно пряка слънчева светлина, чрез която тялото да абсорбира нужните количества витамин D, по-големи дози от него могат да се осигурят чрез храната.  Богати на витамин D са млякото, жълтъците, гъбите и рибите с големи кости.

Депресията се свързва още и с ниски нива на витамин В12 в кръвта, въпреки че учените все още не могат да докажат категорично каква е връзката. Богати на витамина храни са говеждото месо, мидите, стридите, раците, дивата сьомга, яйцата, изварата, киселото и прясно мляко и обогатените зърнени храни.

Омега-3 мастни киселини

Храните, които съдържат най-високи нива на омега-3 мастни киселини са сьомгата, орехите и лененото семе.

Препоръчително е те често да присъстват в менюто, особено през пролетния сезон, защото омега-3 мастните киселини освен с многото си ползи за физическото здраве, са известни и с възможностите си да повлияват на настроението. Проучване от университета в Питсбърг преди време установява, че хората с по-високи нива на омега-3 мастни киселини са по-малко склонни да изпитват умерени или леки симптоми на депресия.

Банани

депресия

Бананите са с богато съдържание на аминокиселината триптофан, която има успокояващо действие и доказано повлиява благоприятно на психиката. Освен това, въглехидратите от естествените захари, както и калият в бананите подпомагат работата на мозъка. Магнезият, на който също са богати бананите, подобрява съня и намалява тревожността – два от основните симптоми на сезонната депресия.

Боровинки, малини и ягоди

Ежедневният стрес, от който човек трудно може да избяга, утежнява симптомите на депресия и изтощава тялото. Плодове като боровинките, малините и ягодите обаче предотвратяват отделянето на стресовия хормон – кортизол.

При стресови ситуации той се насочва към една от основните части на мозъка, наречена хипокампус, която отговаря за дълготрайната памет, съхраняването на спомени,

както и емоционалните реакции.

Шоколад

Шоколадът винаги е бил най-вкусното и търсено средство за моментите, в които не се чувстваме добре емоционално. Стандартният млечен шоколад или обилната шоколадова торта обаче не са вариантите, от които е тръгнала славата му на „сладко лекарство”.

Всъщност ефекта на шоколада се дължи на полифенолите, на които той е богат. Това са вид антиоксиданти, които се съдържат в истинския шоколад с над 70 и дори над 85% съдържание на какао.

Натурална билкова тинктура Релаксифул

Релаксифул билкова тинктура помага при безсъние, депресия, тревожност и всякакви проблеми с нервната система. Вижте повече за нея тук: https://badizdrav.eu/shop/bilkovi-ekstrakti/bilkova-tinktura-relaksiful-za-nervnata-sistema/ С нея по много лесен начин ще премахнете депресията.

При всякакви въпроси относно паник атаки и депресия сте добре дошли на тел. 0897992495