Как да имаме стабилна кръвна захар?

Приятели,

все по- често наблюдаваме , че много хора  имат претенция за здравословен начин на живот – не консумират  пакетирани храни, газирани напитки, сладкишите са домашни , но начинът, по който са комбинирани храните в едно ядене и в рамките на деня ги прави нездравословни. В следствие на това  се получава нестабилна кръвна захар.  Допускат се някой грешки , които ако се избегнат ще се радваме на добро здраве. Основното е да  балансирате отделните си хранения и да структурирате общия си брой хранения в рамките на деня. Ето как може да го направите:

1. Закусвайте

Спорът “за” и “против” закуската е като споровете за и против консумацията на месо и  млечни храни. Никога няма да има пълно съгласие. Затова  и всичко опира до лична индивидуалност , но отново и отново се наблюдава следния модел, които е потвърден от специалисти: Хора, които са изложени на ежедневен стрес и не закусват , често пъти изпитват силен глад за сладко в средата на следобеда или късно вечер.  Ако обаче  същите започнат да закусват, имат повече енергия през целия ден, а гладът за сладко значително намалява.

Затова, ако сте в групата – хора, подложени на ежедневен стрес, бързане и недостиг на време и не закусвате, проверете дали този модел ще работи при вас! За целта е важно, не само да закусвате, но да имате засищаща закуска, включващ протеини и полезни мазнини. Иначе казано кроасан, зърнено мюсли, плодове и плодово смути не се класират тук. Закуската може да бъде топла овесена каша, протеинова палачинка с извара или с тахан , бъркани яйца с 1/2 авокадо, рукола и домати или омлет от 2 яйца .

2. Не пропускайте основно хранене

Разпределете храната си за деня, така че да имате 2 или 3 основни хранения с 1 или 2 подкрепящи закуски. Въпросът е в рамките на деня да не допускате интервали по-дълги от 3.5 ч без храна, но и да не хапвате на всеки час .

При основните хранения се стремете те да са наистина засищащи, без разбира се да преяждате 🙂 Само салата за обяд не е засищащо хранене! 2 часа по-късно пак ще сте гладни. Добър ориентир ще ви е да се стремите 60-70% от всяко основно хранене да са зеленчуци, а остатъкът да е поделен между сложни въглехидрати, протеини и полезни мазнини.

3. Избягвайте честите похапвания

Ако практикувате подхода “на често по малко” е добре да промените модела си на хранене. Освен че обикновено има негативен ефект върху баланса на кръвната захар, честото похапване води до няколко нежелани резултата:

– лесно губите реална представа колко точно храна поемате в рамките на деня и може да прекалите с калориите и особено със захарта
– затруднявате храносмилането си, защото една храна се застъпва с друга в храносмилателния тракт
– залъгвате апетита си с непълноценни храни между основните хранения и самите основни хранени се превръщат по-скоро в подкрепящи закуски.

4. Не яжте сладко късно вечер

Всъщност желанието за храна късно вечер е налично, когато не изпълнявате горните 3 точки и точка 8 по-долу. Ако опитате да ги приложите, изобщо няма да имате импулс да хапвате сладко вечер!

5. Балансирайте въглехидратите с полезни мазнини

Когато говорим за баланс в рамките на едно хранене, комбинирането на въглехидрати с полезни мазнини е от изключителна важност! Мазнините забавят разграждането на глюкозата и предотвратяват остри пикове и спадове на кръвната захар. По този начин се чувстваме сити по-дълго време и можем да поддържаме по-лесно оптимално тегло.

Хората, които избягват мазнините, често пъти подсъзнателно ги заменят с източници на захар, за да компенсират вкуса и чувството за ситост и също така редовно изпитват глад за сладко и огладняват на често. Мазнините ни помагат да чувстваме ситост след хранене и да спрем да се храним; чистите въглехидрати не могат да постигнат този ефект.

6. Яжте протеини

Ако въглехидратите осигуряват енергия за тялото под формата на глюкоза, а мазнините помагат за нейното по-бавно разграждане, то благодарение на протеините тази глюкоза достига до клетките, за да им достави енергия.

Ето защо трите групи макронютриенти – въглехидрати, мазнини и протеини са важни за пълноценното хранене, но още по-важно е да ги консумираме балансирано, защото прекаляването с която и да е група може да доведе до недоимъчно хранене. Например, ако прекалим с въглехидратите, без да ядем протеини и полезни мазнини, ще имаме проблем с баланса на кръвната захар; ако прекалим с протеините, без да балансираме с полезни мазнини, може да имаме недостиг на мастноразтворими витамини А и D и т.н.

Затова е добре към всяко от основните хранения за деня да добавяме източник на протеин по избор (месо, риба, яйца, тофу, бобова култура, киноа) и да го балансираме с въглехидрати за сметка на зеленчуци и полезни мазнини.

Ето и пример за балансирано меню:

 Вариант 1 (за напреднали):

ставане от сън: чаша топла вода с 1/4 лимон; закуска

(30-40 мин по-късно) – 2 сварени яйца, 1/2 авокадо, 1/2 печен сладък картоф,  чаша кафе;

11:00ч – 1 плод и 5-6 предварително накиснати орехови ядки;

12:30 ч – голяма салата със зеленолистни, сезонни зеленчуци и киноа, парче риба на скара и задушени на пара броколи и моркови, овкусени с лимон и зехтин;

16:00ч – 1 домашен мъфин с пълнозърнесто брашно, гарниран с тахан и горски плодове;

18:00ч – купичка зеленчукова супа, гарнирана с 2 лъжици заквасена сметана и печени на скара/фурна сезонни зеленчуци, комбинирани с 3/4 чаша  леща, сушени домати и слъночегледови семки, овкусени със зехтин

7. Не пропускайте зеленчуците и билките

Старайте се да си набавяте повечето въглехидрати от пресни плодове и от разнообразие от зеленчуци, а не толкова от зърнени храни, сладки и тестени изделия. Възползвайте се от сезонното разнообразие, за да включите в менюто си различни зеленчуци – всякакви зеленолистни, зеле, моркови, броколи, карфиол, чушки, сладки картофи, тиквички, цвекло и т.н. като не забравяте да ги комбинирате с полезни мазнини.

Билките от векове до днес са доказали своите лечебни свойства. Билковата натурална тинктура Дълголетие е направена по точно определена формула от билки , които не само че при един продължителен прием възстановяват кръвната захар , но са незаменим помощник при борбата с диабета.

8. Не се лишавайте от сън

Недоспиването предизвиква сериозен дисбаланс в кръвната захар. Липсата на сън намалява глюкозната толерантност т.е. способност на клетките да усвояват глюкозата от кръвта .

Много специалисти вече са абсолютно единодушни че :  “По-малко от седмица недоспиване може да вкара организма на млад и здрав човек в преддиабетно състояние”.

В забързания ритъм и условията на вечен недостиг на време днес, все повече хора икономисват от съня си, за да наваксат с всичко, за което времето през деня не е достигнало. Това обаче има много негативен ефект.

Добрата новина е, че подобряването на качеството и продължителността на съня, помага много за постигане на баланс на кръвната захар и затова цялостно да се чувстваме по-добре.

Така че, прекрасни приятели, заети съвременни хора, ако трябва да си изберете една точка, с която да започнете, за да подобрите баланса на кръвната си захар, нека да бъде тази: опитайте се да спите повече!

Ако искате да възстановите кръвната захар чрез билколечението и да имате постоянни резултати , можете да се свържете с нас на тел. 0897992495 както и да поръчате билковата тинктура Дълголетие, която до 09.01.21 г е на 50% намалена. Вижте от тук:  https://badizdrav.eu/shop/bilkovi-ekstrakti/promo-paket-dalgoletie-za-profilaktika-na-shtitovidna-zhleza-i-normalizirane-na-kravna-zahar/

Бъдете здрави!

Сърдечни поздрави:

екипа на Хелт Агейн